Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu

sos cesitleri sosyal yemek tarifleri
3/5 - (2 Toplam Oy)

sos çeşitleri

Aynı tür sos lezzetlerinden sıkılıp değişik tatlar arayan ve yemeklerini renk renk sos çeşitleri ile farklılaştırmak isteyen yemek severler için hazırlanmış Türkiye’nin en geniş kapsamlı sos çeşitleri ve tarifleri listesine hoş geldiniz!

Bu listede başlıca bulabileceğiniz sos çeşitleri arasında et sosu, tavuk sosu, patates sosu, makarna sosu, tatlı sosu, kahvaltı sosu, cips sosu, alkollü soslar ve daha bir çok farklı sos tarifleri yer almakta.

 #   Listemize geçmeden önce şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu listede yok yok ! Yiyeceğinizin yanına yakışan en lezzetli sos çeşitlerini ve tariflerini hızlıca ve kolaylıkla bulabiliceksiniz.

 #   Hadi o zaman her biri birbirinden lezzetli tatlarıyla dünyaca ünlü şefler tarafından onaylanmış 100 adet dünya mutfağı sos tarifleri nelermiş açıklamaya başlayalım.

 !   Sos çeşitleri listemiz sürekli olarak güncellenmektedir.

100- Bordelez Sos ( Bordelaise Sauce )

100- Bordelez Sos ( Bordelaise Sauce )class="wp-caption aligncenter">bordelez et sosu
Fransız Sos Çeşitleri: Bordelez et sosu

Et için sos tarifleri denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden bir tanesi Fransız Sosu olan bordelez sostur. Fransız Mutfağının Bordeaux şehri ile özdeşleşmiş olan bu sosun özelliği şarap ile yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle şaraplı et sosu olarak da bilinir.

 #   Ana malzeme olarak orta derecede ısıtılmış kırmızı şarap kullanılmaktadır. Daha sonra ısıtılmış şarap içerisine doğranmış arpacık soğanları ve demi-glace sos eklenerek etin yanına veya üstüne dökülerek servis edilir.

 #   Geleneksel olarak bordelez, steak et sosu olarak dünya mutfağının en gurme restoranlarında; dana eti, kuzu eti veya domuz eti ile servis edilmektedir.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Bordelez et sosu nasıl yapılır ? 

99- Koprová omáčka

99- Koprová omáčka1332 size-full" src="https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/koprova-omacka-sosu.png" alt="çek cumhuriyeti sos çeşitleri" width="780" height="450" srcset="https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/koprova-omacka-sosu.png 780w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/koprova-omacka-sosu-300x173.png 300w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/koprova-omacka-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 3">
Çek Cumhuriyeti sos çeşitleri: Koprova Omacka et sosu

Çek Cumhuriyeti yemekleri ve sos çeşitlerinin vazgeçilmezlerinden birisi olan ve genellikle et sosu olarak kullanılan kaprova omacka hafif kalın ve kremsi yapısıyla dereotlu ekşimsi bir sostur.

 #   Kaprova omacka yapılırken tabanında buğday unu ile koyulaştırılmış, tuz ve şekerle birlikte tatlandırılmış süt veya et suyu kullanılmaktadır. Ayrıca et ve tavuk sosları için vazgeçilmez olan bu sos tabanının üzerine dereotu doğranır ve bazı ünlü restoranlarca sosun içerisine az bir miktar sirke de ilave edilir.

 #   Geleneksel olarak Çek Cumhuriyeti halkı tarafından kızarmış ekmek ve haşlanmış yumurta ile birlikte dana etinin üzerine veya yanına dökülerek servis edilmektedir.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Koprova Omacka et sosu nasıl yapılır ? 

98- Guasacaca ( Avokado Sosu )

98- Guasacaca ( Avokado Sosu )caca-avokado-sosu.png" alt="guasacaca avokado sosu" width="780" height="450" srcset="https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/guasacaca-avokado-sosu.png 780w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/guasacaca-avokado-sosu-300x173.png 300w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/guasacaca-avokado-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 4">
Venezuela sos çeşitleri: Guasacaca avokado sosu

 Dikkat!   Avokado sevenlerden misiniz ? O zaman bu sos tam olarak size göre!

Venezuela’ya ait ana malzemesi avokado olan sos çeşitleri arasında kahvaltılık olarak da kullanılabilen geleneksel soslardan bir tanesidir guasacaca.

 #   Genellikle mangalda pişirilmiş etler ile birlikte servis edilsede kahvaltılık olarak da kullanılmaktadır.

 #   Ana malzemesi bahsettiğimiz gibi avokado olmakla beraber kişniş, maydonoz, dolmalık biber, soğan, sarımsak, tuz ve yağ eklenip blenderdan geçirilerek hafif balçık kıvamında elde edilen bir sostur.

 #   Venezuela halkı tarafından kızarmış muz ile birlikte dip sos olarak kullanılır ve servis edilir.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Guasacaca avokado sosu tarifi nasıl yapılır ?

97- Marie Rose ( Karides Sosu )

97- Marie Rose ( Karides Sosu )0" srcset="https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/marie-rosa-et-sosu.png 780w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/marie-rosa-et-sosu-300x173.png 300w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/marie-rosa-et-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 5">
İngiltere sos çeşitleri: Marie Rosa karides kokteyl sosu

İngiltere kraliyet ailesinin vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan ve İngiltere’nin bazı bölgelerince kokteyl sosu, deniz mahsülleri sosu veya karides sosu olarak da adlandırılan orta kıvamlı bir İngiliz sosudur.

 #   Geleneksel olarak domates, mayonez, worcesterhire sosu, limon suyu ve karabiber malzemeleri kullanılır ve 1960’lı yıllarda ünlü şef Fanny Cradock tarafından bulunarak popüler hale getirilmiştir.

 #   Marie Rose Sosu deniz ürünleri sosları arasında yer alan ve sos çeşitleri arasında ciddi bir ün kazanmıştır. Özellikle karides kokteyl sosu adı altında restoranlarda küçük kaplarda servis edilir.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Marie Rose karides sosu tarifi nasıl yapılır ?

96- Ragu Alla Ramagnola ( Beyaz Şarap Sosu )

ramagnola italyan makarna sosu96- Ragu Alla Ramagnola ( Beyaz Şarap Sosu )m/wp-content/uploads/2020/12/ramagnola-italyan-makarna-sosu.png 780w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/ramagnola-italyan-makarna-sosu-300x173.png 300w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/ramagnola-italyan-makarna-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 6">
İtalya sos çeşitleri: Ramagnola beyaz şaraplı makarna sosu

Makarna sosu olarak bilinen ve ana malzemesi beyaz şarap olan alkollü sos çeşitlerinden bir tanesidir ragu alla ramagnoladır. İsmini İtalya’nın Romagno kentinden almaktadır.

 #   Geleneksel olarak İtalyan makarna sosları arasında en çok tercih edilen ve beyaz şarap ile birlikte soğan, dana pastırma veya kıyma, havuç, kereviz, tuz, karabiber ve domates ile yapılan italyan sosudur.

 #   Çoğu makarna sever ragu alla bolonez sosu ile karıştırmaktadır ancak arasındaki en önemli fark ramagnola da süt veya krema kesinlikle kullanılmaz.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Ragu Alla Ramagnola kolay italyan makarna sosu tarifi nasıl yapılır ?

95- Mojo Rojo ( Haşlanmış Patates Sosu )

mojo rojo patates sosu95- Mojo Rojo ( Haşlanmış Patates Sosu )lyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/mojo-rojo-patates-sosu-300x173.png 300w, https://www.sosyalyemektarifleri.com/wp-content/uploads/2020/12/mojo-rojo-patates-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 7">
İspanyol sos çeşitleri: Mojo rojo haşlanmış patates sosu

Kanarya adalarını hepiniz duymuşsunuzdur. İşte bu meşhur ünlü mü ünlü sos çeşidi İspanyol Mutfağının Kanarya Adalarına ait.

 #   Mojo rojo veya kırmızı mojo ismi ile bilinen bu İspanyol sosu kızarmış patates sosu aksine haşlanmış patates sosu olarak kullanılıyor. Hatta ve hatta patates için sos denildiği zaman yabancı ülkelerde ilk olarak önerilen sos çeşitlerinden bir tanesi bu diyebiliriz.

 #   Genellikle kullanılan malzemeler haşlanmış patates, zeytinyağı, sirke, deniz tuzu, sarımsak, kırmızı biber ve kimyondan oluşmaktadır. Dilerseniz elma dilim patates sosu olarak da kullanabilirsiniz.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Mojo Rojo haşlanmış patates sosu tarifi nasıl yapılır ?

94- Madeira Sos ( Mantarlı Kırmızı Et Sosu )

madeira et sosu94- Madeira Sos ( Mantarlı Kırmızı Et Sosu )eri.com/wp-content/uploads/2020/12/madeira-et-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 8">
Fransız sos çeşitleri: Madeira mantar sosu

Bir diğer şarap sosu olan Madeira Fransız mutfağına ait nefis demi glace soslardan bir tanesidir.

 #   Genellikle ana malzemesi olan mantarların tereyağında sotelenmesi ile birlikte arpacık soğanı, karabiber, kekik, defne yaprağı, ve Madeira şarabı eklenmesi ile hazırlanmaktadır.

 #   Mantarlı demi glace sos olarak da bilinen madeira sos en ideal biçimde kırmızı et, tavuk, biftek ve rosto üzerinde kullanılır.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Madeira kırmızı et sosu tarifi nasıl yapılır ?

93- Aji Criollo

aji criollo patates sosu93- Aji Criollo020/12/aji-criollo-patates-sosu-768x443.png 768w" sizes="(max-width: 780px) 100vw, 780px" title="Popüler Sos Çeşitleri: Dünya Mutfağının En Popüler 100 Sosu 9">
Peru sos çeşitleri: Aji Criollo patates kızartması sosu

Peru mutfağına ait sos çeşitlerinden birisi olan aji criollo bir diğer adıyla Peru’nun salsa sosu kızarmış patates severlerin imdadına yetişiyor.

İsterseniz en sevdiğiniz dizi karşısında isterseniz de müşterilerinizi ağırladığınız restoranlarda kolaylıkla hazırlayıp hızlıca servis edebiliceğiniz nefis soslardan bir tanesi diyebiliriz.

 #   Genellikle sarı aji acı biberi ve yağ karışımı ile hazırlanır ancak dikkatli olun çünkü aji biberi gerçekten çok acıdır. Bu yüzden acı sevmeyenler sarı paprika biber ile de deneyebilirler.

 #   Sos geleneksel olarak Peru’da balık ve et yemeklerinin yanında servis edilir ancak zaman zaman patates kızartması sosu olarak da kullanılmaktadır.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Aji Criollo patates kızartması sosu tarifi nasıl yapılır ?

92 – Duxelles Sos

duxelles et sosu92 – Duxelles Sosağının En Popüler 100 Sosu 10">
Fransız sos çeşitleri: Duxelles et sosu

Fransız mutfağına ait şarap içeren sos çeşitlerinden bir tanesi olan duxelles sos son zamanların en çok tercih edilen lezzetlerinden bir tanesidir.

 #   Genel olarak kıyılmış mantar, soğan, sarımsak, şarap, tereyağı ve çeşitli baharatlardan oluşan geleneksel bir Fransız sosudur.

 #   Duxelles sosun çok fazla tercih edilme nedenlerinden bir tanesi karışımı ve malzemeleri itibariyle bir çok yemekle rahatlıkla servis edilebilmektedir.

 #   Başlıca olarak sığır eti, kümes hayvanları ( tavuk,hindi ), deniz ürünleri, sebze ve yumurta yemeklerinin yanında servis edilmektedir. Bu sos tarifinin ünlenmesinde 17.yy da Pierre La Varanne isimli Fransız aşçının büyük etkisi olmuştur.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Duxelles mantarlı sos tarifi nasıl yapılır ?

91- Sugo All’arrabbiata ( Arrabbiata Sos )

arrabbiata makarna sosu91- Sugo All’arrabbiata ( Arrabbiata Sos )d="caption-attachment-1362" class="wp-caption-text">İtalya sos çeşitleri: Arrabbiata makarna sosu

İtalyan makarna sosları denildiği zaman ilk olarak akla gelen ve ülkemizde de çok yaygın olan arrabbiata sos sert ve keskin tadıyla ön plana çıkmaktadır.

 #   Özellikle domatesli makarna sosu sevenler için oluşturulmuş bu sos içerisinde ana ürün olan domates kullanılır ve karışıma zeytinyağı, sarımsak, kırmızı pul biber baharatları eklenir. İtalya’nın bazı bölgelerinde tüm bu saymış olduğumuz malzemelerin yanında isteğe bağlı olarak şeker, tuz ve karabiber ilaveside yapılmaktadır.

 !   Kelime anlamı olarak arabbiata kızgın anlamına gelmektedir ve İtalya’nın Lazio şehri ile özdeşleşmiş bir makarna sosudur.

 #   Geleneksel olarak penne, rigatoni, veya capunti gibi makarna türleri üzerinde servis edilmektedir. Bu nedenle penne arrabbiata sos olarak da adlandırıldığı görülmektedir.

 >   Tüm ayrıntıları ve adım adım resimli anlatımıyla sos tarifleri : Arrabbiata Sos tarifi nasıl yapılır ?

 >   Ayrıca, yemek sosları harici çeşit çeşit waffle sosu ve tatlı sosu tarifi öğrenmek için Birbirinden Değişik En Popüler 10 Tatlı & Waffle Sosu listemizi de inceleyebilirsiniz.

 

4 comments

 1. Alper Karataşlı yorum yaptı Kasım 4, 2021 Cevapla

  Merhabalar, harika bir site, elinize sağlık. Diğer 90 çeşit dünya sosunu çok merak ediyorum. Paylaşırsanız çok sevinirim.

  1. sosyalyemektarifleri yorum yaptı Kasım 4, 2021 Cevapla

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. En yakın zamanda paylaşacağız 🙂

 2. Günay yorum yaptı Mart 24, 2022 Cevapla

  Merhabalar,
  Siteyi çok beğendim , yemek yaparken soslar için vazgeçilmez adresim artık burasıdır <3

  1. sosyalyemektarifleri yorum yaptı Nisan 2, 2022 Cevapla

   Güzel yorumunuz için teşekkür ediyoruz her zaman bekleriz 🙂

Bir cevap yazın

Önemli Not: Saygı çerçevesinden uzak, rencide edici kötü söz veya hakaret içeren yorumlar kesinlikle onaylanmayacaktır. Unutmayalım ki sevgi,saygı ve birliktelik paylaşmanın en önemli malzemeleridir :)

* olan alanları doldurmak zorunludur. Kesinlikle e-posta adresiniz hiç kimse ile paylaşılmayacaktır.

*
*

Durmayın Aramıza Katılın!

İçinizdeki şefi dışarıya çıkartın!